Adó- és értékbizonyítvány kérelem (002)(DOCX)
Adó- és értékbizonyítvány kérelem (002)(PDF)
Adó- és értékbizonyítvány kiállítása
A helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköreiről szóló 1991. évi XX. törvény 140. § (2) bekezdés d) pontja szerint, a jegyző adóügyi feladata, külön jogszabály rendelkezése alapján, az ügyfél kérelmére (otthonteremtési támogatáshoz, hagyatéki eljáráshoz, gyámhatósági ügyekhez, bírósági végrehajtói ügyekhez) vagy hatóság megkeresésére kiállítja, illetőleg megküldi az adó- és értékbizonyítványt. A Fóti Közös Önkormányzati Hivatal szervezetén belül a hatósági bizonyítvány kiadásának ügyében a jegyző megbízásából a Gazdasági Osztály jár el.
Az adó- és értékbizonyítvány kiadásának módja
A kérelem benyújtható az adóhatóság által rendszeresített űrlapon, elektronikus formában, önkormányzati hivatali portálon (https://ohp.asp.lgov.hu az https://eonkormanyzat.gov.hu), vagy levélben illetve személyesen az ügyfélfogadási időben.
Csatolandó mellékletek
- Kérelem (amely tartalmazza a kérelmező nevét, születési helyét és idejét, anyja nevét, levelezési címét, telefonos és email elérhetőségét, a kérelem célját, az ingatlan adatait (helyrajzi szám, cím)).
- három hónapnál nem régebbi tulajdoni lap
- képviselet esetén – az ügyvédi meghatalmazás esetét kivéve – 2 tanúval ellátott meghatalmazás,
- adásvételi, ajándékozási szerződés másolata (amennyiben az adó- és értékbizonyítványt adásvétellel, ajándékozással összefüggésben kérik, pl. gyámhatósági eljárásban),
- amennyiben az eljárás nem illetékmentes (az illetékmentes eljárások körét lsd. alább), ingatlanonként 4.000 Ft illeték befizetését igazoló csekk feladóvevénye, vagy az átutalási megbízás teljesítéséről szóló igazolást.
A hagyatéki, gyámhivatali, és bírósági végrehajtási eljárásban kért adó- és értékbizonyítvány kiadása illetékmentes az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 33. § (2) bekezdésében foglaltak alapján.
Eljárási határidő
8 nap
Eljárásban vizsgálandó kérdések és az eljárás menete
A kérelem beérkezését követően, az adó-és értékbizonyítvány kiállításánál az értékelést végző figyelembe veszi az ingatlan jellemzőit, megközelíthetőségét, közművesítettségét, az épület korát, állapotát, nagyságát.
Az adó- és értékbizonyítvány kiállítása után az értékelő az eredeti példányt a kiállítást kérő szervnek vagy személynek megküldi, illetve átadja.
A hatósági bizonyítvány átadásával, illetve kézbesítésével fejeződik be az eljárás.
A döntés elleni jogorvoslat
Az adó- és értékbizonyítvány hatósági bizonyítványnak minősül, melyet határozatnak kell tekinteni, ezért azzal szemben fellebbezésnek van helye. Az ügy érdemében hozott határozat ellen a döntés kézhezvételét követő naptól számított 15 naptári napon belül lehet fellebbezni. A fellebbezést az elsőfokú döntést hozó hatóságnál kell benyújtani, melyet – ha az elsőfokú hatóság a döntését saját hatáskörben nem vizsgálja felül – a Pest Megyei Kormányhivatal bírál el. Az első fokú közigazgatási határozat elleni fellebbezés illetéke – ha e törvény másként nem rendelkezik, és a fellebbezés tárgyának értéke pénzben megállapítható – a fellebbezéssel érintett vagy vitatott összeg minden megkezdett 10 000 forintja után 400 forint, de legalább 5000 forint, legfeljebb 500 000 forint. Ha a fellebbezés tárgyának értéke pénzben nem állapítható meg, a fellebbezés illetéke 5000 forint. A gazdálkodó szervezet – ide nem értve az egyéni vállalkozót – által az adóhatóságnál, illetve a vámhatóságnál kezdeményezett fizetési könnyítésre, adómérséklésre irányuló fellebbezés illetéke a fellebbezéssel érintett vagy vitatott összeg minden megkezdett 10 000 forintja után 400 forint, de legalább 15 000 forint, legfeljebb 500 000 forint, ha a fellebbezés tárgyának értéke pénzben nem állapítható meg, a fellebbezés illetéke 15 000 forint.
Vonatkozó jogszabályok
- az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (Art.) 126. § (2) bekezdése
- a helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköreiről szóló 1991. évi XX. törvény 140. § (2) bekezdés d) pontja szerint
- az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 29.§. (2) bekezdés